Numery alarmowe

998

112

Licznik odwiedzin


Wizyt dziś:15
Wizyt wczoraj:39
Ten miesiąc:965
Ogólnie wizyt:76434
Max. dziennie:1074
Aktualności
DSC 0829.JPGŚwiętujemy dzisiaj Dzień Strażaka oraz uroczyste nadanie proporca dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP PUCK. Proporzec jest symbolem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, prawo posiadania proporca jest przyznawane w uznaniu jej dorobku i tradycji.
MDP występuje ze swoim proporcem na zbiórkach apelach i ważnych uroczystościach państwowych i kościelnych.
Nasza OSP ma dzisiaj 126 lat swojego istnienia.
19 maja 1890 r. zwołano I walne zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pucku, podczas którego wybrano zarząd. Sama straż wówczas składała się z czterech oddziałów:
  • toporników,
  • sikawek,
  • wodnego zaopatrzenia w wodę i obsługi beczkowozu,
  • oraz porządkowego.
 
 
Już w 1907 r. OSP w Pucku dysponowała pięcioma sikawkami ssąco-tłoczącymi i trzema drewnianymi beczkami na wodę o poj. 200 litrów oraz 425 m węża parcianego.
Przed wybuchem I wojny światowej OSP Puck swoim działaniem obejmowała teren Pucka tj.2.600 mieszkańców i 212 budynków mieszkalnych oraz pobliskie wsie. Brak instalacji wodociągowej było wielkim utrudnieniem w swoich działaniach gaśniczych, jedynym punktem czerpania wody była zatoka i basen portowy. W 1937 r. po wielkich staraniach zakupiono pierwszy samochód marki FORD – nazwany imieniem JAN. Takie nazewnictwo zachowało się do dzisiaj samochód gaśniczy STAR nazywano BABCIĄ nowszy model nazywano PEPSI sam. ciężarowy SIWEK.
Okupacja hitlerowska przekreśliła dorobek tak prężnie działającej w okresie międzywojennym OSP. Straż Pucka poniosła ogromne straty w 1940 r. dokonano mordu na wielu przodujących strażakach, zostali wywiezieni do pobliskich lasów piaśnickich.
Największe odrodzenie Straży Pożarnej nastąpiło po 1956 roku. W atmosferze ożywienia politycznego i postępującej demokratyzacji życia społecznego, utworzony został Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki operatywności ówczesnego zarządu oraz dotacjom administracji powiatowej u progu lat siedemdziesiątych OSP Pucka dysponowała dwoma wozami bojowymi Starem 20 i Starem 21, wzrosła w tym czasie również liczba członków do ponad 30.
Reaktywowano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz utworzono Harcerską Drużynę Pożarniczą, wielu z nich zasiliło później szeregi OSP Puck. Powstała orkiestra dęta prowadzona przez kapelmistrza Ksawerego Blaszke należała do najlepszych orkiestr strażackich na wybrzeżu, powstał także zespół estradowy, oraz zespół fanfarzystów i werblistów.
W dowód uznania dla pracy strażaków oraz w 75 rocznicę powstania OSP 1965 r. społeczeństwo puckie ufundowało sztandar. W 1973 r utworzono Terenową Zawodową Straż Pożarną , która to przejęła większość zadań od OSP. Niezapomnianym dniem dla braci strażackiej był dzień 21 sierpnia 1981 r. w tym dniu w Puckiej Farze na mszy św poświęcono sztandar z 1965 r. w obecności mieszkańców strażaków i weteranów strażaków oraz władz administracyjnych miasta.
Dzisiaj 4 maja 2016 r mamy podobną uroczystość przeniesioną w czasie Uchwałą Zarządu OSP Puck nadany został Proporzec dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Pucku w dowód uznania za ich pracę i zaangażowanie. W historii OSP jest to pierwszy proporzec, który został nadany Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest obecna Opiekun Młodzieżowej Drużyny dh Teresa Ginter. To wy młodzi strażacy jesteście kontynuacją tej pięknej historii w naszej jednostce. Nasza młodzież została wyróżniona Brązową Odznaką MDP oraz dyplomem uznania.

Ciekawe strony

miasto puck

psp

zosp